1. De buurt van Jack The Ripper: East End
De buurt rond Brick Lane in Oost-Londen ligt vlak bij het financiële hart van de stad, maar is de tegenovergestelde wereld van die waarin maatpakken en aktetassen het uniform zijn. Was het vroeger een groezelige arbeidersbuurt (in de Victoriaanse tijd hing Jack The Ripper er rond), dan is het nu een wijk waar Londense hipsters zich verzamelen. Die herken je aan hun te korte broeken, vintage jasjes en retro brilmonturen die ze in een van de vele vintagewinkels vinden.


Op donderdag vind je in de overdekte Old Spitalfields Market een vintagemarkt met meubilair, kledij en juwelen. Op het andere deel van de markt verkopen jonge ontwerpers elke dag T-shirts met leuke prints, juwelen, mutsen en kledij. De markt is ook geliefd bij de vele zakenmannen uit de City die er komen lunchen aan een van de eetkraampjes of in een van de restaurants. Een van de beste hamburgers van Londen vind je bij GBK, Gourmet Burger Kitchen. Het is een keten, maar de hamburgers zijn vers, origineel en lekker. Wij vielen alvast voor de Taxi Driver met onion rings en de Griekse burger met lamsgehakt.


De meeste vintagewinkeltjes vind je op en rond Brick Lane. Het ene deel van de straat wordt overheerst door Indische restaurants, het deel rond de voormalige Trumanbrouwerij is uitgegroeid tot de belangrijkste vintagebuurt van de stad. Een van de eerste vintagewinkels was The Shop in Cheshire Street. De grootouders van eigenaar Michael hadden er vroeger een winkel die zijn moeder heeft overgenomen en nu is het zijn beurt. Het aanbod kledij is beperkt, maar je vindt er veel hoeden, gekleurde foulards, leren handschoenen en oude tafellakens die je interieur meteen opvrolijken. Schuin rechtover The Shop ligt House of Vintage. De boetiek is een stuk duurder dan de andere winkels in de buurt, maar in ruil voor dat prijskaartje vind je er mooie designerstukken. Veel minder duur is vintageketen Beyond Retro, een begrip in Londen. Dit filiaal is enorm, maar gelukkig hangt alles ingedeeld per kledingstuk. Let op: het merendeel van het aanbod is tweedehands uit de jaren tachtig en negentig, de echt oude vintage hangt apart. Ook reusachtig is Blitz, de eerste vintage department store. Je vindt er naast oude libertyhemden, vintage Levi's in regenboogkleurtjes en een groot aanbod oude Swatchhorloges ook een mooie selectie meubels, een boekenafdeling en een koffiebar. Bij This Shop Rocks kun je terecht voor een mooie tea dress uit de jaren veertig en een uitgebreid aanbod hoeden en accessoires. In de kelder kost alles tien pond, maar daar hangt vooral tweedehands. Ik vond er wel een zijden fifties jurkje. Op het einde van Brick Lane lokt een jongetjespop je binnen bij Hunky Dory Vintage. De eigenaar heeft dertig jaar ervaring en selecteert met zorg al zijn stukken zelf. Ik moest met spijt in het hart de te kleine sixties jas met felrode print terughangen. Moe van al dat shoppen? Ga dan een gin-tonic drinken in The Ten Bells naast Christ Church. In die pub kwamen prostituees Ann Chapman en Mary Kelly, twee Jack the Ripper-slachtoffers, zich geregeld moed indrinken. Hou op straat ook altijd je ogen open, want de graffiti hier is beroemd. Zo schilderde de Belgische graffitikunstenaar ROA onder meer een pelikaan in Hanbury Street.


Tip: als je op zondag in Londen bent, trek dan naar Columbia Road voor de befaamde bloemenmarkt. Rond de markt vind je leuke winkeltjes en cafeetjes. Mijn favoriet: The Powder Room, een retro manicure-en haarsalon. Laat er je nagels lakken bij een kopje thee of koop er een van de mooie beautyproducten van Paul & Joe.


Metro: Liverpool Street
Adresjes:
Beyond Retro 110-112 Cheshire Street Blitz 55-59 Hanbury Street GBK 5 Horner Square House of Vintage 4 Cheshire Street Hunky Dory Vintage 226 Brick Lane Old Spitalfields Market Horner Square The Powder Room 136 Columbia Road The Shop 3 Cheshire Street The Ten Bells 84 Commercial Street This Shop Rocks 131 Brick Lane

2. Kleurrijke wijk: Notting Hill
Hugh Grant als warrige boekverkoper loopt er niet meer rond, maar Notting Hill blijft een leuke buurt om een (half) dagje te vertoeven. Verken de kleurrijke wijk op vrijdag: het is er dan een pak rustiger dan in het weekend en op Portobello Road is er de wekelijkse vintagemarkt. Begin je dag met een lekker ontbijt bij Café Respiro, een Italiaans eethuisje waar vooral locals komen. Wij hielden het gezond met granola, yoghurt en vers fruit en een Kate Moss- en Cristine-koffie. (Dit is trouwens ook een leuk adresje om te lunchen.) Trek daarna naar de brug aan Portobello Road. Daaronder verzamelen verschillende vintagedealers zich. Het aanbod is divers: oude bontjassen (daar kijkt in Londen niemand van op), flapperjurken uit de twenties, oude soldatenuniforms, sixtiesbadpakken, fiftiesbaljurken... Afbieden kan je altijd proberen. Fans van korsetten en bullet bras (conische beha's) moeten bij What Katie Did zijn in de kleine winkelgalerij aan de markt. Dat Britse merk maakt heel betaalbare lingerie die geïnspireerd is op vroeger, maar hedendaags comfort biedt. Bij Mensah, vlak naast de markt, vind je designerkledij van vroeger en minder lang geleden en vintage aan interessante prijzen. Zo vond ik er een Missoni-gilet voor 18 pond en een rode zijden vintagerok voor 20 pond. Bovendien is de eigenaar bijzonder vriendelijk. Gezond en licht lunchen doe je bij Ukai Sushi. Kies verschillende sushi en bestel zeker ook de salade met groene mango en papaja. Een pint drinken doe je in The Windsor Castle, een gezellige pub in Kensington, niet ver van Notting Hill Gate. Het eten is er trouwens ook lekker.


Metro: Notting Hill Gate
Adresjes:
Cafe Respiro 33 Kensington Park Road Mensah 291 Portobello Road Portobello Vintage Market Portobello Road Ukai Sushi 223 Portobello Road What Katie Did 26 Portobello Green, 281 Portobello Road Windsor Castle 114 Campden Hill

3. Dorp-in-de-stad: Greenwich
Veel mensen slaan Greenwich over, maar dit dorp-in-de-stad is een aanrader in het weekend. Alleen al de rit op de DLR is een belevenis op zich met een prachtig zicht op de Thames. Begin met een wandeling in het park en maak de klim tot de Royal Observatory, waar de nulmeridiaan loopt. Van op de top van de heuvel heb je een prachtig uitzicht over de stad. Zin in een kopje koffie om op te warmen? Dan is Bar du musée een aanrader. (Trouwens ook leuk voor lunch en diner.) Trek daarna naar de overdekte Greenwich Market. Daar vind je kraampjes met handgemaakte spulletjes, je kan er je toekomst laten voorspellen en als je honger krijgt, hoef je maar te kiezen uit een van de vele eetkraampjes met lekkers van over de hele wereld, van Italiaanse calzone over hotdogs van Louisiana tot couscous met groenten uit Senegal. In de overdekte markt vind je ook leuke boetiekjes. Aan de straatkant huist Lush Designs, waar je lampenkappen, theedoeken en lakens met originele tekeningen vindt. Bij Mr. Humbug moet je zijn voor ouderwets snoep zoals mijn favoriet, de zure Schotse soor plums. En 360° Vintage is een juweeltje: moeder Kit en dochter Lynn hebben een voorliefde voor de jaren vijftig en verkopen prachtige baljurken en zelfs ondergoed van vroeger. De jurk waarmee Livia Firth op de Oscars verscheen was trouwens gemaakt uit verschillende jurken uit deze boetiek. En op Creek Road liggen twee leuke winkels. Bij Beehive vind je niet alleen vintage kledij en telefoons, eigenares Deborah toverde de helft van haar shop om tot platenwinkel. En The Emporium is al jaren een vaste waarde in Londen. Het echtpaar Hale verkoopt stukken die aan hun kwaliteitscontrole moeten voldoen: alles is nog in perfecte staat en is vaak zelfs nog nooit gedragen.


Metro: Cutty Sark
Adresjes:
360° Vintage 313a Greenwich Market Bar du Musée 17 Nelson Road Beehive 322 Creek Road Lush Designs 8 College Approach The Emporium 330-332 Creek Road

4. Snuisteren in Centraal Londen
Ook in Soho en Covent Garden liggen leuke vintageadresjes. Carnaby Street was in de sixties dé straat waar onder meer The Beatles hun hippe outfits haalden. Tegenwoordig vind je er de coolere ketens, maar wie iets uniekers wil, moet naar Kingly Court, een binnenkoer met twee verdiepingen vol originele winkeltjes. Zoals Revival Retro op de bovenste verdieping. Eigenares Rowena houdt van swing dancing en dat zie je. Ze verkoopt kledij en schoenen die geïnspireerd zijn op de jaren twintig tot en met veertig. De prijzen liggen vrij hoog, maar voor dat geld krijg je wel een originele jurk die voor instant sex appeal zorgt. Zin in afternoon tea? Stap dan bij Camelia's binnen voor een stuk lemon cake en een kopje thee. Trek daarna naar Seven Dials, zeven kleine straatjes vlakbij Covent Garden. In die wijk verhuurt en verkoopt Blackout II al 25 jaar vintage kledij. Je kunt er bijna niet bewegen, zo vol hangt de winkel met jurken van de jaren twintig tot en met tachtig, zonnebrillen, juwelen, handtassen en schoenen. Fans van de seventies moeten naar Pop Boutique.


Metro: Covent Garden of Oxford Circus
Adressen: Blackout II 51 Endell Street Camelia's Kingly Court Lucy in Disguise 48 Lexington Street Pop Boutique 6 Monmouth Street Revival Retro Kingly Court