GENT - Wie denkt dat design een elitaire zaak is, zit er volgens Nico Wallays volledig naast. De bevlogen zaakvoerder van de nieuwe Vitrapoint Gent ziet het groot. 'Gent heeft een Vitrapoint nodig', zegt Wallays. De zaak opent op vrijdag 24 november.
foto's Frederiek Vande Velde
Het ruime handelspand (480vierkante meter) in de Vlaanderenstraat vormde jaren de thuishaven voor Lustrerie D'Haenens. Toen Nico Wallays vernam dat het pand te koop stond, verkocht hij zijn eigen woning om de winkelzaak te kunnen kopen. Om maar te zeggen dat de zaakvoerder een gedreven man is.
'Gelukkig heb ik een toffe vrouw die volledig achter me stond', lacht Wallays. Het pad naar zijn nieuwe toekomst liep zeker niet over rozen, want het nieuw aangekochte pand leed vorig jaar onder een zware storm, die ernstige waterschade veroorzaakte. Dat probleem is, tussen haakjes, pas vorige week volledig opgelost. 'Maar je moet toch een beslissing durven nemen en zeggen dat we nu eindelijk de winkel gaan opendoen', zegt Wallays.
Vanaf dit weekend heeft Gent, na Antwerpen en Brussel, dus zijn eigen Vitrapoint. Dat is een onafhankelijk uitgebaat verkooppunt van het merk Vitra dat de volledige collectie en de daaraan verbonden diensten aanbiedt. Klanten kunnen bijvoorbeeld altijd terecht voor advies en inplantingen, zowel voor de huiskamer als voor de kantooromgeving. Het concept is dat de Vitrapoints, verspreid in het land, steeds meer mensen de kans moeten geven om het merk en de uitgebreide collectie te leren kennen. Het is dan ook belangrijk dat de zaakvoerders de nodige passie in zich dragen, een ingrediënt dat bij Wallays zeker niet ontbreekt.
Hij kwam zeventien jaar geleden voor het eerst met het merk Vitra in contact. Na omzwervingen bij onder meer Obumex en Descamps in Kortrijk besloot Wallays om als zelfstandige te beginnen en Vitra vanuit zijn appartement in Deinze te verkopen. De interesse voor het product was zo groot, dat een sterk Vitrapoint in Gent zich opdrong.
'De basis van deze winkel is het commerciële aspect. De mensen kunnen hier elk meubel kopen of bestellen. Daarnaast zijn er nog andere verhalen, die vooral vanuit mijn passie voor Vitra ontsproten zijn. Zo wil ik bijvoorbeeld een project op poten zetten waarbij jonge binnen- en buitenlandse ontwerpers een tentoonstelling krijgen in de winkel. Dat kunnen ontwerpers uit verschillende studierichtingen zijn, zoals fotografie of productieontwikkeling. Bij de opening is bijvoorbeeld het werk van Dora Borghys te zien, een kunstenares die alles wat ze vindt op papier zet. Het geheel draait rond het thema dieren. Wij tonen een triptiek van apen, met een van haar schetsboeken. Voorts tonen we ook een van de 999 stukken bestek die ontworpen zijn door Maarten Van Severen. Het is de bedoeling om vier keer per jaar zo'n tentoonstelling te organiseren met jonge ontwerpers. Als het project te groot wordt, kunnen we eventueel een beroep doen op het Design Museum.'
Een tweede idee van Wallays is om een uitwisselingsprogramma te organiseren tussen de UGent en de Zweedse Lund-universiteit. 'Ik heb voor Lund gekozen, omdat die universiteit producten ontwikkelt voor Volvo cars, gevestigd in Gent. Ik wil zo veel mogelijk het jonge Gentse creatieve talent steunen en stimuleren. Je moet de jeugd zuurstof geven, vind ik. Het is de bedoeling dat deze Vitrapoint dus niet alleen een winkel is, maar ook een plaats waar je rustig kunt vertoeven en je kunt laten inspireren door de omgeving. Ik hoop echt zo veel mogelijk jong ontwerptalent te begeleiden. Volgend jaar organiseren we ook nog een project voor kinderen van zes tot achttien jaar, in samenwerking met hogescholen. De kinderen moeten daarbij een voorwerp creëren dat ze heel graag zouden bezitten. De uitdaging is dat ze dat maken met materiaal uit hun dichte omgeving, zoals afval, plastiek, noem maar op.'
Stoelendans
U leest het al. Vitrapoint Gent wil het elitaire imago dat rond design hangt, doorbreken en zo veel mogelijk de drempel verlagen. Dat bewijst ook de ludieke stoelendans die van zaterdag 24november tot zaterdag 8december dagelijks wordt georganiseerd. 'Elke dag zetten we even acht stoelen buiten. Acht stoelen uit de Vitra-collectie, met andere prijzen. Wie op het juiste moment langskomt, kan aan de stoelendans meedoen en een designstoel mee naar huis nemen. De dure Lounge Chair zal er wel niet tussen staan, vrees ik (lacht).'
Vitrapoint, Vlaanderenstraat 105, opening vrijdag. info@gent.vitrapoint.be, www.gent.vitrapoint.be. Tel. 0478-55.79.34, fax: 09-380.33.15. Stoelendans van 24november tot 8 december.