Vijf Brugse bisschoppen herbegraven - 20/09/2002

Vijf voormalige bisschoppen van Brugge worden op maandagnamiddag 14 oktober herbegraven in de grafkelder onder de Sacra-kapel in de Sint-Salvatorskathedraal. Het gaat om monseigneur Joannes-Jozef Faict (1864-1894), mgr Petrus De Brabandere (1894-1895), mgr Gustaaf-Jozef Waffelaert (1895-1931), mgr Henri Lamiroy (1931-1952) en mgr Emiel-Jozef De Smedt (1952-1984). Momenteel rusten de bisschoppen nog op de stedelijke begraafplaats van Steenbrugge, in de grafkapel voor de kanunniken van het kapittel van de Sint-Salvatorskathedraal.


In de grafkelder in het koor van de Sint-Salvatorskathedraal werden vroeger al de Brugse bisschoppen mgr Franciscus-Renatus Boussen (1834-1848) en mgr Joannes-Baptista Malou (1848-1864) begraven. Maar vanaf mgr Faict werden alle volgende bisschoppen begraven in de negentiende-eeuwse, neogotische grafkapel van het kapittel van de Sint-Salvatorskathedraal in Steenbrugge.

,,Die kapel werd tussen 1864 en '66 opgetrokken op het kerkhof van Steenbrugge op vraag van de kanunniken van het kapittel van de kathedraal die een eigen, aparte begraafplaats wilden'', vertelt Jozef Bossu, archivaris van het bisdom, in het jongste jaarboek van de heemkundige kring Arsbroek. De kapittelkapel was in 1866 klaar. Vanaf dan werden alle kanunniken van Sint-Salvators er begraven. Ook de bisschoppen vonden er met de tijd hun plaats.


Restauratie
Bij de restauratiewerken werd de grafkelder van de bisschoppen in de Sint-Salvatorskathedraal opengemaakt.

Een steen in de vloer van de Sacrakapel is de ingang. ,,We stelden vast dat het technisch en juridisch mogelijk was om naast mgr Boussen en mgr Malou ook de vijf andere Brugse bisschoppen bij te zetten'', zegt Peter Rossel, woordvoerder van het bisdom. ,,Ook in andere bisdommen bestaat de gewoonte om de bisschop in de kathedraal te begraven.''

Monseigneur Roger Vangheluwe, huidig bisschop van Brugge, gaat op 14 oktober om 16 uur voor in een gebedsdienst in de Sint-Salvatorskathedraal. In de grafkelder onder de Sacrakapel zijn al stenen gekapt met de namen van de vijf bisschoppen die die dag worden bijgezet. Peter Rossel bereidt een publicatie voor over de zeven Brugse bisschoppen die er hun laatste rustplaats vonden of binnenkort vinden. (MCa)