De Belgian Cats deden gisteren in het zwoele Kosice een slechte zaak door de tweede EK-kwalificatiewedstrijd tegen Slovakije met 64-49 te verliezen. Met een 0 op 2 krijgen de kansen richting het EK van 2013 in Frankrijk meteen een flinke knauw.
De Belgian Cats kunnen volgende week zaterdag in Neder-Over-Heembeek best winnen tegen Litouwen willen ze in de running blijven voor dat Europese Kampioenschap van volgend jaar. Wat is het jammer dat het ervaren trio Anke De Mondt, Evelien Callens en Laurence Van Malderen omwille van blessures de eerste twee wedstrijden miste, want de jonge bende van bondscoach Benny Mertens heeft bijzonder veel potentieel. Dat bewezen ze woensdag in de opener tegen Slovenië en gisteren ook in Slovakije, toch twee namen uit het Oost-Europese basket.
‘Met een nieuw project en met een mix van ervaring en jong talent willen we ons trachten te kwalificeren voor het EK van 2013. Het is dan ook jammer dat in de voorbereiding drie ervaren speelsters, die opnieuw willen spelen voor de Belgian Cats, de eerste twee wedstrijden moesten missen', zei bondscoach Benny Mertens in Kosice. ‘Ik zoek echter geen excuses. Dat zou niet fair zijn ten opzichte van deze selectie. De meisjes werken hard en tonen veel karakter op het parket. Maar, ze missen een brok ervaring. Onze eerste twee tegenstanders Slovenië en Slovakije tellen een resem Euroleague-speelsters en beschikken ook over meer centimeters. We beperken ze wel tot 63 en 64 punten, een bewijs dat we defensief met deze jonge groep op niveau zijn. We hebben nog veel groeimarge en dat is het belangrijkste.'
Olympische Spelen
De bondscoach heeft een punt. Naast Dana Boonen, die maandag 33 jaar wordt, en Sofie Hendrickx (26) beschikt hij over vier speelsters onder de 20 jaar en voor de rest prille twintigers. Dit allemaal in functie van het nieuwe project van manager Jacques Ledure, die nu Lions en Cats onder zijn hoede heeft, richting de Olympische Spelen van 2016. De generatie van speelsters die vorig jaar op het EK U18 (Meesseman, Delaere, Van Loo) voor de eerste gouden medaille voor België in het basketbal zorgde, de twintigers zoals Hendrickx en Raman en anciens Anke De Mondt en Ann Wauters (die vanaf 2014 opnieuw zal meespelen) moeten de Belgische droom van een basketploeg op de Olympische Spelen trachten in te vullen. Het project van manager Ledure en de coaches Mertens/Angillis oogt alvast geloofwaardig. Wie had immers ooit gedacht dat de Belgian Lions in 2003 (toen spartelend in de B-divisie) op het EK van 2011 zouden geraken.? Eerste prioriteit is echter De Mondt en co in deze kwalificatieronde opnieuw inschakelen om met een overwinning de jonge garde van zijn nervositeit te verlossen.









