Johan Museeuw: ‘Bijna elke renner nam doping in mijn tijd’
© MGL
'Ik ben de eerste die het openlijk toegeeft en misschien zullen veel mensen me kwalijk nemen dat ik de stilte doorbreek, maar het moet. Doping nemen hoorde er destijds voor nagenoeg iedereen gewoon bij.' Dat zegt Johan Museeuw die ervoor pleit dat al zijn ex-collega’s openlijk zouden spreken. Volgens hem de enige methode om de zwarte bladzijde uit de geschiedenis van het wielrennen te kunnen omslaan.
Johan Museeuw geeft vanaf dit schooljaar acht uur per week les als leraar aan de Wielerschool van Oostende. Daar heeft hij tot nu nog geen vragen gekregen over doping maar als ze komen zou hij die zeker niet uit de weg gaan, zegt hij.Museeuw bekende eerder al dat hij op het einde van zijn loopbaan doping nam om toch nog goede resultaten te kunnen behalen.
Breken met hypocrisie‘We moeten breken met de hypocrisie. De enige manier om uit die moordende spiraal te komen is een afrekening met de voortdurende ontkenning, het stilzwijgen dat ons maar blijft achtervolgen. In de jaren 80 en 90 wist iedereen het van mekaar maar er werd met geen woord over doping gerept. Ik ben de eerste die het openlijk toegeeft en misschien zullen veel mensen me kwalijk nemen dat ik de stilte doorbreek’ zegt Johan Museeuw tegen Gazet Van Antwerpen.Zaak Armstrong
Museeuw wijst ook even naar de zaak rond Lance Armstrong. ‘Als de zaak rond Armstrong de aanzet mag zijn om af te rekenen met de epo-jaren en alles wat er toen gebeurde, dan is dit gedoe toch nog ergens goed voor geweest.’Tabula rasa maken met het verleden hoeft voor Museeuw niet te betekenen dat de erelijst moet worden aangepast. Had iedereen zuiver gereden dan waren de sportieve waardeverhoudingen volgens Museeuw dezelfde geweest en had Lance Armstrong ook zeven keer de Tour gewonnen en was hijzelf de koning van de jaren tachtig en negentig geweest.Cleaner koersen
De situatie is volgens Johan Museeuw trouwens beter nu. ‘Nooit eerder werd er zo clean gekoerst, daar ben ik zeker van. Maar de omerta van vroeger belet dat de wielersport nu opnieuw kan starten met een schone lei.’
HOOFDPUNTEN
HERBELEEF. Dit was het titelfeest van Antwerp: met de bus door de mensenmassa, uitzinnige fans en een geëmotioneerde Alderweireld
VIDEO: Alderweireld geëmotioneerd in stadhuis, ook woorden Bart De Wever raken hem, burgemeester geeft Pritt cadeau
VIDEO. Antwerp-spelers krijgen dag na kapotte trofee al een nieuw exemplaar
Paul Gheysens richt zich “met kwaad oog” naar burgemeester De Wever en familie Mintjens: “Het stadionprobleem móét worden opgelost”
Beste van Plus
Lees meer
Mathieu van der Poel investeert in langere trainingsperiodes: “Ik ben nog gretiger om weer te koersen, maar er is ook een risico”
Deugddoende zege voor Julian Alaphilippe in de Dauphiné: “Dit is een opluchting, de laatste maanden duurden lang”
Het gaat steeds beter met Bingoal WB-renner Julian Mertens na coma: “Zijn medicatie is verminderd en hij doet oefeningen in bed”
Gianluca Pollefliet wint Memorial Philippe Van Coningsloo, Robbe De Weert is beste streekrenner met 32e plek