Noodcentrales kunnen aantal oproepen niet meer aan. “Er zijn twintig wachtenden voor u”
© © VRT
Het CIC, de noodcentrale van de politie is zwaar onderbemand. “Tot 39 procent personeelstekort voor de provincie Vlaams-Brabant, maar ook elders. Het gevolg van blinde besparingen van de overheid. We hebben een stakingsaanzegging ingediend”, zegt Joery Dehaes van ACV. Volgens personeelsleden zouden er soms twintig personen in nood in de wachtrij staan. “Andere hulpzoekers moeten tot vier keer terugbellen eer ze iemand van ons aan de lijn krijgen.”
Het leek een boeiende job, zo te zien in het programma De Noodcentrale op de VRT. “Maar in het echt is dat niet meer zo”, zegt een personeelslid. “Het personeelstekort is énorm. Nieuwe mensen blijven ook nooit lang. Ze vertrekken omdat ze de job te stresserend vinden”, zegt het personeelslid.
Joery Dehaes, van het ACV spreekt van een malaise. “De toestand is in elke provincie erg, maar in Vlaams-Brabant is het echt niet meer houdbaar. In die noodcentrale waren deze week amper drie dispatchers en twee calltakers aan de slag. De helft van wat nodig is om de toevloed aan oproepen te beantwoorden.”
Als er dan iets groots gebeurt zoals die brand in het rusthuis in Drogenbos, moet al de rest wachten. “Dan lopen de wachtrijen hoog op. Soms zijn er letterlijk twintig wachtenden voor u”, klinkt het bij het personeel. “Dan heb je het gevoel dat je mensen in nood in de steek laat. Op een dag loopt dit fout en zullen er doden vallen omdat we de oproepen niet snel genoeg beantwoord hebben.”
Het personeelstekort situeert zich zowel bij de calltakers, het burgerpersoneel dat de oproepen aanneemt als bij de dispatchers, de politiemensen die de oproepen doormelden aan de ploegen op het terrein. “Beide deeldiensten zijn even zwaar onderbemand”.
De noodcentrales van de politie nemen oproepen aan van mensen in nood. “Een inbraak, een weggelopen kind, een huiselijke ruzie, een vechtpartij op café. Door het personeelstekort moet één calltaker tot driehonderd oproepen per dag verwerken. Dat is eigenlijk onmogelijk. Tijd om te eten of om naar het toilet te gaan, is er niet. Het is twaalf uur doorgaan aan een stuk. En dan kom je thuis als een wrak”.
Hoofdpunten
Antwerp geeft titel tegen tienkoppig Union nog uit handen in slotkwartier, alles wordt beslist op laatste speeldag
“Antwerp en Van Bommel doen hetzelfde als altijd, maar deze keer breekt het hen zuur op”
ONZE PUNTEN. Stengs “had de 2-0 moeten maken”, Union-speler met dikke buis
OVERZICHT. Hoe zit het nu met die titelstrijd? Genk kan zich straks mits winst weer in het debat mengen
Beste van Plus
ROYALS. Prinses Kate heeft een nieuwe hobby en prinses Alexia heeft (bijna) haar diploma
Eeuwenlang verdwenen schat uit Chinese Ming-dynastie ontdekt, waarde: 4 miljoen euro… per stuk
Man popt champagnefles, maar dat komt voorbijvliegende vogel duur te staan
Het telefoontje van Marco Borsato dat voor de doorbraak van Metejoor zorgde
Lees meer
Loper met hartaanval naar ziekenhuis overgebracht tijdens 20 km door Brussel
Ze zou nooit meer kunnen sporten… En toen ging Pascale 1.000 dagen na elkaar lopen
Motorrijder overleden na aanrijding met bus in Luik
Jan Jambon over kinderopvang: “Het is een prioritair dossier dat op tafel komt bij begrotingsopmaak”