Vandenbroucke: “Al boosters aangepast aan omikron besteld”

© BELGA
De versnelling met het toedienen van de boosterprik komt er, zo werd woensdag al aangekondigd, en het is de ambitie van minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke (Vooruit) om voor eind januari het gros van de volwassenen in ons land die derde prik gegeven te hebben. Dat zei hij op Radio 1. “Misschien dat nog een miljoen mensen pas in februari uitgenodigd wordt, maar het gros zal voor eind januari al een uitnodiging gekregen hebben.”
Is dat niet te laat, met de snel oprukkende omikronvariant? “Neen”, vindt de minister. “Wij denken dat niet. Je mag die booster niet te snel geven. Na zes maanden is een goed moment, dan heb je het langst de extra impact ervan. Maar als je te maken krijgt met omikron en je weet dat de booster daar beter tegen werkt, dan heb je een argument om dat een beetje te versnellen. Na vier maanden krijgen volwassenen die derde prik daarom al.” De minister nodigt iedereen daarom uit zich in te schrijven op de reservelijst van QVax. “Dan krijg je een uitnodiging wanneer er plaats is of iemand wegvalt.”
Vandenbroucke benadrukte ook dat de boosterprik erg effectief is tegen de omikronvariant. “We hebben heel goede aanduidingen dat het effect er is. De bescherming tegen besmetting met symptomen verhoogt na toediening weer naar 70 à 75 procent. De verwachting op basis van wat we zien in laboratoria en in de realiteit is dat het risico op ernstige ziekte er ook zeer snel door vermindert.”
Ondertussen zijn de vaccinfabrikanten bezig met het maken van aangepaste vaccins, op basis van de omikronvariant. “Ze zijn verplicht om dat te doen”, zegt Vandenbroucke. “En ze zijn daar ook mee bezig. Ik verwacht dat ze er tegen april of mei zullen zijn. We hebben die ondertussen al besteld.”
43 miljoen voor zorg
De minister kondigde ook nog een plan aan voor beter betaald verplegend personeel en meer handen in onze ziekenhuizen. Daarom maakt hij 43 miljoen vrij voor gespecialiseerde verpleegkundigen.
In overleg met de sociale partners is onder de vorige regering een nieuw functiemodel (IFIC) voor zorgpersoneel ontwikkeld. “Het doel van deze functieclassificatie was om zorgverleners te betalen op basis van taken en niet meer op basis van het diploma. Sinds de start van de legislatuur hebben we via sociale akkoorden een half miljard aan dit nieuwe model besteed”, zegt minister Vandenbroucke. “Een aanzienlijk bedrag dat de meeste lonen verbetert, zeker de lonen op instapniveau, een van de doelstellingen van de hervorming.”
Maar voor de gespecialiseerde verpleegkundigen was er geen voordeel. “Er was een anomalie voor hen: het IFIC-systeem valoriseerde hun specialisatie niet genoeg, terwijl gespecialiseerde verpleegkundigen vooral werken in de eerstehulp- en intensive care-diensten en deze diensten een sleutelrol spelen in de pandemie”, legt de minister uit. “Ik stel voor om het probleem te verhelpen door een forfaitair bedrag in te voeren dat de goedgekeurde specialisaties herwaardeert. Het voorstel is 2.500 euro bruto meer per jaar voor gespecialiseerde verpleegkundigen met een beroepstitel en 833 euro bruto meer per jaar voor gespecialiseerde verpleegkundigen met een specifieke beroepskwalificatie.”
Deze som wordt toegekend vanaf januari 2022 en gebeurt met terugwerkende kracht.
Hoofdpunten
Na alcoholverbod op jeugdkampen klappen leiders uit de biecht: “Wie erover gaat, moet heel de afwas doen. Dat lost het op”
België repatrieert opnieuw IS-vrouwen en hun kinderen
Brussels Airport roept op: “Kom zeker twee uur voor je vlucht naar luchthaven”
Vanaf dit jaar zijn ook kleuters vanaf 5 jaar welkom op zomerschool: “Mogen het niet als straf beschouwen”
Moordenaar van Kitty Van Nieuwenhuysen krijgt penitentiair verlof als voorbereiding op mogelijke elektronische enkelband
Kabelbaan vol toeristen valt door technische storing plots stil, waaghals klimt met touw naar beneden
Meer over Coronavirus
Weer meer dan 1.000 coronapatiënten in ziekenhuizen
Metingen bewijzen het: veel minder aerosolen in klaslokaal dankzij luchtreiniging
Coronacijfers in stijgende lijn, en plots telt andere leeftijdscategorie meeste besmettingen
22.581 mensen dienden klacht tegen hem in: wie is Willem Engel, de man met dreadlocks die het gezicht van coronaprotest werd?
Meer nieuws
Coronacijfers in stijgende lijn, en plots telt andere leeftijdscategorie meeste besmettingen
Graf van veroordeelde collaborateur vernield
1.000 euro per zege voor de Red Flames: premies worden verdubbeld, maar nog lang niet gelijkgesteld aan die van de Rode Duivels
Wout van Aert wil zondag zichzelf opvolgen op het BK wielrennen: “Ik zie bij Lotto-Soudal en Alpecin-Fenix veel jongens die aan eigen roem denken”
Russische roebel stijgt naar hoogste niveau in zeven jaar: hoe kan dat? En wat betekent dat voor de energieprijzen hier?
Acteur Ben Stiller bezoekt verwoeste steden in Oekraïne: “Niemand kiest ervoor zijn thuis te ontvluchten”

























