De procedureslag is begonnen: advocaten van Bart Vertenten en Mogi Bayat wraken KI in zaak ‘Propere Handen’

Frank Scheerlinck en Hans Rieder, twee advocaten in de zaak ‘Propere Handen’, vinden dat de rechters van de Antwerpse KI niet objectief kunnen oordelen in de zaak ‘Propere Handen’. Ze hebben de KI daarom gewraakt.
De procedureslag in de zaak Propere Handen is begonnen. Vandaag moest de Kamer van Inbeschuldigingstelling (KI) in Antwerpen de in de zaak gebruikte Bijzondere Opsporingsmethodes (BOM) toetsen aan de wet. Het is een eerste stap op weg naar een rechtszaak.
Normaal is die toetsing een routinekwestie. Al zeker omdat er in de zaak ‘Propere Handen’ weinig of geen speciale opsporingstechieken werden gebruikt, zoals observaties van verdachten.
Maar niet zo in de zaak Propere Handen. Zowel Frank Scheerlinck, de advocaat van de boekhouder van Dejan Veljkovic , Nedzad Tanovic, als Hans Rieder die de advocaat is van scheidsrechter Bart Vertenten wraakten de KI. Ook Tom Bauwens, de advocaat van makelaar Mogi Bayat, legde volgens onze informatie een wrakingsverzoek neer.
SJOTCAST SPECIAL. Propere Handen: “De spelers hebben geluk dat de omvang van het schandaal zo groot is”
Ze deden dat omdat dezelfde rechters van de KI, die nu moesten oordelen over de BOM-methodes, dat eerder ook al deden toen de deal met spijtoptant Veljkovic werd afgesloten. Volgens de advocaten tonen ze op die manier ‘een schijn van partijdigheid’ en kunnen ze geen objectief oordeel meer vellen.
Scheerlinck zelf bevestigde dat hij een wrakingsverzoek neerlegde, maar hij wilde verder geen commentaar kwijt. Hans Rieder was niet bereikbaar voor commentaar. Tom Bauwens, de advocaat van Mogi Bayat, wilde bevestigen noch ontkennen.
48 uur de tijd
Voor Scheerlinck is het niet de eerste juridische spitsvondigheid waarmee hij recent het nieuws haalde. Hij slaagde er al in Open VLD-voorzitter Egbert Lachaert te dagvaarden net op het moment dat de Kamerleden door een lacune in een KB 24 uur niet parlementair onschendbaar waren. Die zaak waarin Lachaert werd gedagvaard door Gert Van Mol van de website ’t Scheldt werd woensdag gepleit.
Hans Rieder wraakte eerder in het ‘Propere Handen’-onderzoek al met succes de onderzoeksrechter Joris Raskin. Ook deed hij dat in de grote zaak rond Optima Bank en in het gerechtelijk dossier rond Schild & Vrienden.
De KI moet nu binnen de 48 uur beslissen of ze zich vrijwillig terugtrekt en de zaak aan een KI met andere rechters toewijst. Als ze dat niet doen, moet Cassatie binnen de acht dagen over de gegrondheid van de wraking oordelen.
Het federaal parket wil 57 rechtspersonen voor de rechter brengen in de zaak Propere Handen voor aantijgingen als schriftvervalsing, corruptie en witwassen.
Hoofdpunten
Russen drijven aanvallen op, maar betalen erg hoge prijs voor bescheiden successen
Rock Werchter krijgt kletsnatte start: hevige regenval voorspeld in hele land, ook onweer mogelijk op sommige plaatsen
Rechtbank onbevoegd in zaak waarbij 14-jarig meisje uit het leven stapte na aanranding op kerkhof: “Beklaagden moeten naar assisen”
Welke kortingen en promoties komen er nu aan? Dit koop je best de komende drie maanden
LIVE. Oorlog in Oekraïne: volg hier alle nieuws over de Russische invasie
“Al hele leven op dieet, maar nog altijd even dik. Wat doe ik verkeerd?” Antidieetspecialiste Celien heeft de verklaring
Meer over Mogi Bayat
Verdachten in Propere Handen halen slag thuis: drie rechters worden vervangen
Het spelletje is begonnen in fraudeonderzoek Belgisch Voetbal: Antwerpse kamer van inbeschuldigingstelling moet worden gewraakt
SJOTCAST SPECIAL. Propere Handen: “De spelers hebben geluk dat de omvang van het schandaal zo groot is”
Voetbalmakelaar Mogi Bayat woensdag twee uur verhoord in dossier-Henrotay
Meer nieuws
Poetin dreigt met tegenreactie als NAVO militairen plaatst in Zweden en Finland: “Maar hij kan er niks tegen beginnen”
Tourfavoriet Tadej Pogacar kampt al maanden met drama in zijn familie en doet nu nogmaals een oproep: “Help, mijn nichtje is vermist”
E313 volledig versperd na dodelijk ongeval in file: liftvrachtwagen ingereden op vrachtwagen
Maria (25) moet 3.000 euro terugbetalen: “Weekje hulp aan ex-collega’s in de zorg kost me veel geld”
Mathieu van der Poel mikt op geel (niet groen) en ritzeges in de Tour: “In vlakke etappes trek ik de sprint aan voor Jasper Philipsen”
LIVE TOUR. Volg hier de persbabbels van alle ploegen voor Le Grand Départ op de voet