GIRO 2022. ETAPPE 19 (Marano Lagunare-Santuario di Castelmonte): Grijpen de vluchters hun laatste kans in uitstapje naar Sloveense berg Kolovrat?

Vrijdagmiddag is het weer stevig klimmen geblazen voor de negentiende etappe in de Giro. De renners steken halfweg koers de grens over naar Slovenië om er de imposante Kolovrat te bedwingen. Terug in Italië wacht de slotklim naar bedevaartsoord Castelmonte. Kiest een avonturier de juiste vlucht of wordt het toch een steekspel tussen de klassementsmannen?
Start: om 12.10 uur in Marano Lagunare
Aankomst: omstreeks 17.15 uur in Castelmonte
Afstand: 178 km (neutralisatie van 6,3 km)
Het parcours
Vanaf de start in Marano Lagunare krijgen de renners een kleine zeventig kilometer om warm te draaien voor de eerste hindernis bergop, de grotten van Villanova (3,7 km aan 8,0%). Na de afdaling volgt al meteen de Passo di Tanamea, een lange klim van derde categorie, maar zeker geen steil onding. Dat is wat anders bij een van de scherprechters van deze rit: de Kolovrat, een bergpas van eerste categorie. Daarvoor moet de Giro-karavaan wel eerst de oversteek maken naar Slovenië. De Kolovrat, de naam doet al iets vermoeden, kent een vlakke eerste kilometer maar dan gaat het wegdek tien kilometer lang monsterlijk omhoog. De eerste vijf kilometer zijn het steilst (10,4%) met pieken tot 15%. De renners kunnen dan even kort uitblazen alvorens de laatste vijf kilometer te stijgen aan nog altijd 9,1% gemiddeld.
Na het Sloveense uitje keert de Giro terug naar de Laars om te beginnen aan de slotklim. Deze vertrekt vanuit Cividale del Friuli richting het heiligdom van Castelmonte (7,1 km lang, gemiddeld aan 7,8%).
De favorieten
Met de loodzware en misschien wel beslissende bergetappe van zaterdag in gedachten, lijkt de kans klein dat de klassementsmannen vrijdag alles zullen geven. Al weet je maar nooit, zeker als een Landa de benen voelt kriebelen.
Toch lijkt de negentiende etappe een uitgelezen, laatste kans voor de avonturiers met klimmersbenen. Al zal die toch niet dicht in het klassement mogen staan van de roze trui. Ons Belgenhart denkt spontaan aan Mauri Vansevenant, sterk in de zware bergrit naar Lavarone. Scoort een Belgische vluchter opnieuw in deze Giro? De Gendt en De Bondt toonden alvast het goede voorbeeld, al is het parcours niet te vergelijken. Bij onze noorderburen maken bergkoning Bouwman, Mollema en Arensman wel eens kans in de juiste vlucht. Ook Kämna zit altijd goed mee en wat te denken van Alejandro Valverde? De veteraan van Movistar wil in zijn afscheidsjaar graag nog eens scoren in een grote ronde.
Dit zijn de sleutelmomenten
Op de Kolovrat zal de vluchtersgroep al een eerste schifting moeten doorstaan. De sterkste klimmers zullen in Slovenië komen bovendrijven. Dan wacht een lange afdaling en vlakke aanloop doorheen de grensstreek naar de slotklim. De Santuario di Castelmonte is 7,1 km lang, maar vooral de laatste vier zullen bepalend zijn. Blijft een vluchtersgroepje voorop op deze aankomst bergop, dan zal het daar man-op-man worden met verschillende stukken boven de 10%. Of probeert een van de klassementsmannen nog iets?
Dit moet u nog weten
De negentiende Giro-etappe kent met de Santuario di Castelmonte eindelijk nog eens een (mooie) aankomst bergop, en wat voor een. De finishlijn werd getrokken net voor het prachtige klooster van Castelmonte, een van de oudste Mariabedevaartsoorden ter wereld. Elk jaar, op 8 september, houden gelovigen een pelgrimstocht naar het middeleeuwse heiligdom.
Meer sportnieuws
Greg Van Avermaet houdt zich klaar om alsnog naar de Tour te trekken: “Maar dochtertjes weten het nog niet”
Visie binnen Jumbo-Visma werd al een beetje meer ontbloot: vol voor geel, groen als bonus (en Wout van Aert denkt mee)
Knieblessure baart Wout van Aert toch nog altijd wat zorgen: “Ik hoop dat ik honderd procent ben”
Ontspannen Filippo Ganna heeft slecht nieuws voor Wout van Aert: “Ik wil het geel voor in mijn museum”
Caleb Ewan eenzaam in de sprint: slimme keuze of waagt de Lotto-ploeg onverantwoorde gok?
“Noem Le Grand Départ wat je wil - businessmodel, staaltje citymarketing, desnoods ordinaire verkooptruc. Maar het werkt wel”
Meer over Giro d'Italia/Ronde van Italië
Opnieuw Belgische zege in Baby Giro: na Gil Gelders nu Lennert Van Eetvelt met indrukwekkende winst op Colle Fauneira
Belgisch succes in Italië: Gil Gelders wint vijfde etappe Giro U23
Drie kandidaten (waaronder Turkije) hengelen naar de start van de Giro van volgend jaar
Meer dan 50.000 hoogtemeters, 70 uren in de bus en... vier biertjes: Thomas De Gendt deelt opvallende statistieken van zijn Giro
Hoofdpunten
Boerenprotest waait over naar Vlaanderen: minister omsingeld in Kinrooi, snelwegbruggen ingenomen door tractoren
Ondernemer Bart Versluys opgetogen na vier arrestaties: “Ik hoop snel telefoontje te krijgen dat mijn uurwerk terug is”
Scholieren geven Weyts goede punten voor inspraak, maar ook een buis
Vakantie gered, want hier zijn herexamens al voorbij zodat alle zesdejaars proclamatie samen kunnen vieren
Man (26) om het leven gekomen bij zwemongeval in Netekanaal
Onze man in Milaan ziet hoe Inter-fans Romelu Lukaku ontvangen als een koning: “Goals maken: daarvoor ben ik hier”